Absolwenci studiów uzyskują specjalistyczną wiedzę z zakresu pedagogiki resocjalizacyjnej i penitencjarnej oraz patologii społecznych, profilaktyki społecznej i terapii. Zdobędą również praktyczne umiejętności diagnozowania, projektowania i ewaluacji oddziaływań resocjalizacyjnych.
Słuchacze po ukończeniu studiów podyplomowych uzyskują przygotowanie pedagogiczne do pracy w zawodzie pedagoga. W związku z tym mogą podejmować pracę w placówkach resocjalizacyjnych, oświatowych i wychowawczych.
Dodatkowo absolwenci studiów podyplomowych będą przygotowani do podjęcia pracy w Służbie Więziennej, instytucji kurateli sądowej, ośrodkach terapeutycznych i centrach interwencji kryzysowej.
Mogą wykonywać m.in. takie zawody z klasyfikacji zawodów (numer kwalifikacji zawodowej wg rozporządzenia MPiPS z dn. 27.04.2010 r.) jak: specjalista resocjalizacji (263505); nauczyciel - specjalista terapii pedagogicznej (235909); pedagog szkolny (235912); wychowawca w jednostkach penitencjarnych (263506), kurator sądowy (263501).